Zavorna tekočina predstavlja ključni del zavornega sistema v avtomobilu. Sodi med hidravlične tekočine, ki zagotavljajo prenašanje sile z zavornega pedala na zavorne čeljusti oziroma diske. Slednje povzroča zaustavitev ali pa zgolj upočasnitev avta.

Za varnost na cesti je kakovost zavornih tekočin ključnega pomena. Ravno zaradi slednjega torej predstavljajo ključni del vozil. Kakovost omenjene tekočine pa lahko poslabša kar nekaj dejavnikov iz okolice, na primer vlaga v zraku.

Več vrst zavornih avtomobilskih tekočin

Zavorna tekočina se lahko pojavi v več vrstah. Razvrščena je po standardnih DOT, ki določajo njeno specifikacijo. Najpogosteje se srečujemo z zavornimi tekočinami na sintetični osnovi. Te nosijo oznake DOT 3, DOT 4 in še druge.

Če je številka DOT višja, to pomeni, da je vrelišče zavorne tekočine višje. Slednje pa je tudi ena od najpomembnejših lastnosti omenjene tekočine. Upoštevati je namreč treba, da zavorna tekočina svoje delo lahko opravlja ravno zato, ker ni stisljiva. Ko se pritisne na zavorno tekočino v zaprtem sistemu, se ta ne stisne, temveč se premika z določeno silo.

Omenjeno ne velja za paro oziroma plin, saj se pod vplivom pritiska skrči. Zaradi slednjega je ključnega pomena, da zavorna tekočina ostane v tekočem stanju. To pomeni, da torej ne zavre.

Zavorne tekočine morajo izpolnjevati določene zahteve

Za omogočanje zanesljivega delovanja mora zavorna tekočine seveda izpolnjevati nekatere zahteve. To so visoko vrelišče, higroskopičnost in nizka stisljivost. Zavore se med uporabo segrevajo, zato mora zavorna tekočina za avtomobil imeti visoko vrelišče, da ne zavre in da ne povzroča zračnih mehurčkov. Slednje bi namreč lahko zmanjšalo učinkovitost delovanja zavor.

YouTube video
Oglejte si video za boljše razumevanje zavorne tekočine!

Zavorna tekočina za avto mora biti prav tako nestisljiva. S tem namreč omogoča direkten prenos sile brez zamud in izgube učinkovitosti.

Menjava in  vzdrževanje avtomobilske zavorne tekočine

Za varnost in zanesljivost avtomobila je redno vzdrževanje zavorne tekočine ključno. Priporočljivo je, da se avtomobilska zavorna tekočina menja na vsako leto ali dve oziroma po navodilih proizvajalca vozila. Na takšen način se namreč lahko prepreči nabiranje vlaga in zmanjšuje vrelišča.

menjava zavorne tekočine
Korozija in rja lahko povzročita strukturne poškodbe vašega zavornega sistema, kar povzroči draga popravila. Redni servis zavorne tekočine lahko prepreči pojav teh globljih sistemskih težav. Izpiranje zavorne tekočine je priporočljivo vsakih 60.000 km ali 2 leti, odvisno od vašega načina vožnje in zaviranja.

Ko preverjate nivo tekočine za zaviranje avta, mora biti ta vedno med minimalno ter maksimalno oznako. Nizek nivo lahko namreč pomeni obrabo zavornih oblog ali pa puščanje tekočine. Vedno je potrebno uporabljati zavorno tekočino za avto, ki jo priporoča proizvajalec vašega vozila. Mešanje različnih vrst tekočin bi lahko povzročilo poškodbe zavornega sistema.

Iz iste kategorije: